STRAJK REZYDENTÓW | JG | 30 października 2017, 11:35

Rezydenci zaostrzają protest: wypowiedzenia klauzuli opt-out zamiast głodówki

Rezydenci zaostrzają prostest. Kończą głodówki, zaczynają wypowiadać umowy opt-out
fot. archiwum

Rezydenci poinformowali, że protest głodowy zostaje zakończony, ale lekarze i diagności laboratoryjni zaczną masowo wypowiadać klauzulę opt-out.

- Przestajemy pracować niezgodnie z kodeksem pracy, przestajemy być zmęczeni, przestajemy łatać dziury systemowe . Przestajemy traktować pacjenta jak cyfry, tak jak każe nam NFZ. NFZ zmusza nas do tego, żeby pacjent był statystyką, chorobą, numerem i kosztem. Mówimy temu stanowcze nie – mówił podczas krótkiej konferencji prasowej Jarosław Biliński, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. 

Rezydenci zawrócili uwagę, że minister zdrowia spotkał się z głodującymi tylko dwa razy, a premier Beata Szydło poświęciła im sprawie zaledwie pół godziny. "W trakcie protestu rząd próbował nas podzielić, przekupić i zastraszyć. Idee próbowano ściągnąć na margines" mówił Jarosław Biliński. "Podkreślamy, ze ten protest nie był przeciwko władzy, tylko w sprawie podniesienia nakładów ochrony zdrowia" - dodał.

 „Od dziś stawiamy na jakość, przestajemy pracować jak na taśmie, przyjmować pacjentów na sztuki. Przestajemy pracować niebotyczną liczbę godzin. Staramy się, żeby pacjentów czuł się po wyjściu od lekarza był zadbany, zaopiekowany. Dlatego dziś rusza protest wypowiadania opt-outów i klauzuli, która zmusza nas do pracowania olbrzymiej liczny godzin. Od stycznia rezygnujemy z dodatkowego zatrudnienia, przestajemy pracować 300-400 godzin miesięcznie. Stawiamy na jakość i to jest najważniejsze” – podsumował Bilińśki.
Zdaniem protestujących rząd będzie teraz musiał podjąć odpowiednie kroki, inaczej te symboliczne akcje, jak wypowiedzenie klauzuli, staną się normą.

Wiceprzewodniczący PR OZZL Łukasz Jankowski podziękował wszystkim, którzy podjęli protest, narażając swoje zdrowie i życie. "To bohaterowie całego społeczeństwa i ochrony zdrowia" - mówił.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem