Fakty | MG | 18 października 2017, 19:47

Stop Urazom – uchrońmy dzieci przed kalectwem!


fot. archiwum

W olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym ruszył program profilaktyczny pt. "Profilaktyka urazów twarzoczaszki u dzieci i młodzieży do 18 r.ż"

Urazy tego typu są nie tylko groźne dla zdrowia i życia - mogą powodować (np. wskutek trwałego oszpecenia) znaczny dyskomfort w funkcjonowaniu na długi czas, a nawet do końca życia. Najczęściej wymagają one długotrwałego i wysokospecjalistycznego, a tym samym kosztochłonnego leczenia i rehabilitacji. Dochodzi do nich z różnych przyczyn: podczas zabawy, nieszczęśliwych wypadków, a także niestety wskutek przemocy.

Jak minimalizować skutki takich urazów i zmniejszać ryzyko ich powstawania? W odpowiedzi na to wyzwanie Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie przy finansowym wsparciu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego opracował program pt. "Profilaktyka urazów twarzoczaszki u dzieci i młodzieży do 18 r.ż – Stop Urazom". Koordynatorami programu są dr. n. med. Krzysztofa Dowgierda – ordynator Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi w zakresie chirurgii szczękowo-twarzowej i dr. n. med. Rafał Pokrowiecki, także z tego oddziału.

Jak unikać urazów twarzoczaszki, gdzie szukać pomocy gdy nasze dziecko dozna takiego urazu?
Uruchomiono specjalną stronę internetową: www.stopurazom.pl, gdzie opisane są najważniejsze założenia programu i wszystkie niezbędne informacje dla rodziców, opiekunów czy np. trenerów sportowych.
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie posiada jedyny w kraju wielospecjalistyczny, interdyscyplinarny ośrodek zajmujący się leczeniem wad i urazów twarzoczaszki u dzieci, w którym pracują specjaliści wielu dziedzin.


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem