Fakty | jr | 12 października 2017, 13:41

2 miliony pacjentów bez lekarza rodzinnego!


fot. archiwum

Podczas obrad Sejmowej Komisji Zdrowia (11 października) rozpatrującej projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, resort zdrowia ujawnił, że z dniem 1 stycznia 2018 roku zamierza pozbawić prawa do udzielania świadczeń 1091 lekarzy rodzinnych na terenie całej Polski. Zdaniem ministerstwa zdrowia nie posiadają oni odpowiednich kwalifikacji, gdyż mają inne specjalizacje niż medycyna rodzinna, medycyna ogólna, interna czy pediatria.

Zdaniem lekarzy z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Jeszcze bardziej pogłębi się niedobór kadr medycznych, co może oznaczać zamknięcie przychodni w wielu małych miejscowościach i pozbawienie opieki lekarskiej pacjentów, których nie będzie miał kto przejąć.

„Decyzja ta jest dla nas niezrozumiała, a dla lekarzy i polskich pacjentów szkodliwa. Po pierwsze lekarze, których zamierza się odsunąć od wykonywanych świadczeń posiadają kilkunastoletnie lub kilkudziesięcioletnie doświadczenie w pracy w podstawowej opiece zdrowotnej, a po drugie mają „swoich”  pacjentów, którzy przed laty złożyli do nich deklaracje.  Wraz z ich „odejściem” z poz nagle z dniem 1 stycznia 2018 r  ponad 2 miliony obywateli straci wybranego przez siebie lekarza rodzinnego! – podkreśla Bożena Janicka prezes PPOZ.

Podczas obrad Sejmowej Komisji Zdrowia PPOZ zaapelowało do Ministra Zdrowia o wycofanie się z tego przepisu. „Wielokrotnie podczas prowadzonych rozmów byliśmy zapewniani przez Ministra Zdrowia, że takiego rozwiązania w projektowanej ustawie o podstawowej opiece zdrowotnej (która już cierpi na dramatyczny brak lekarzy) nie będzie! Uważamy, że celowe uszczuplenie kadr za sprawą projektowanej ustawy dodatkowo ten niedobór jeszcze bardziej pogłębi! – mówi prezes PPOZ.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia w czasie obrad Sejmowej Komisji Zdrowia  zaapelowało również do Posłów RP, do prezesa  Kolegium Lekarzy Rodzinnych oraz do konsultanta krajowego z medycyny rodzinnej, aby nie popierali ustawy w takim kształcie. 


  Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem