Fakty, personalia | None | 11 października 2017, 9:08

Prof. Zembala szefem europejskich kardiochrurgów

Prof. Zembala został prezesem Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Serca i Torakochirurgów.
fot. archiwum

Prof. Marian Zembala został prezesem Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Serca i Torakochirurgów. Oficjalnie obejmie tę funkcję dziś, podczas dorocznego zjazdu tej organizacji, trwającego od 7 do 11 października w Wiedniu.

Prof. Zembala jest pierwszym Polakiem, który będzie przewodniczył tej organizacji. "Byłem mile zaskoczony tym wyborem. Przyjąłem tę decyzję jako wyraz uznania dla znaczących osiągnięć polskiego środowiska kardiochirurgów i torakochirurgów" – powiedział PAP.

Europejskie Towarzystwo Chirurgów Serca i Torakochirurgów (European Association for Cardio-Thoracic Surgery – EACTS) zostało założone w 1986 r. Zrzesza specjalistów z całego świata, w wiedeńskim zjeździe uczestniczy ich blisko 7 tys.

Prof. Marian Zembala jest kardiochirurgiem i transplantologiem, uczniem prof. Zbigniewa Religi, któremu asystował podczas pierwszego udanego przeszczepu serca. W 1997 r. jako pierwszy w Polsce przeprowadził transplantację pojedynczego płuca, w 2001 r. również jako pierwszy w Polsce z sukcesem przeszczepił choremu jednocześnie płuca i serce.

Od 1993 r. kieruje Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu – jedną z czołowych placówek o tym profilu w kraju. Członek PAN, były konsultant krajowy z zakresu kardiochirurgii.

Od czerwca do listopada 2015 r. był ministrem zdrowia w rządzie premier Ewy Kopacz (PO), obecnie jest posłem Platformy Obywatelskiej.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem