praca, kariera | jr | 9 października 2017, 10:36

Janina Ochojska-Okońska doktorem honoris causa SUM


fot. archiwum

Janina Ochojska-Okońska założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej otrzymała tytuł doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego jako wyraz uznania dla „niezwykłego zaangażowania na rzecz niesienia pomocy ofiarom katastrof i konfliktów zbrojnych”.

Tytuł doktora honoris causa dla prezes PAH to inicjatywa grupy profesorów, której przewodniczył prof. Michał Tendera. On także wygłosił laudację. „Nie honorujemy lekarza, ale honorujemy osobę, która przełamuje stereotypy, jest niekwestionowanym autorytetem i której udało się uratować życie i zdrowie większej liczby ludzi niż komukolwiek z nas – lekarzy” – mówił na konferencji prasowej profesor. Po raz pierwszy przyznano go osobie niezwiązanej z medycyną.

 „Działalność Polskiej Akcji Humanitarnej jest w dużym stopniu ukierunkowana na ratowanie zdrowia i życia oraz profilaktykę zdrowotną. Od 25 lat realizuje te cele poprzez zapewnianie dostępu do bezpiecznej wody, godnych warunków sanitarnych czy promocję higieny, a także dostarczając sprzęt medyczny i leki oraz wsparcie medyczne” – napisała w komunikacie Agata Kalafarska-Winkler, rzeczniczka SUM. „Janina Ochojska ma wielkie zasługi w ratowaniu życia ludzi zagrożonych wojną, klęskami żywiołowymi i strukturalnym ubóstwem, a jej postawa może być wzorem i doskonałą lekcją dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego” – czytamy w komunikacie.

Podczas pobytu we Francji w latach 80. Janina Ochojska-Okońska była wolontariuszką organizacji EquiLibre, która niosła pomoc humanitarną dla Polski. W 1992 r. wyruszyła z francuskim transportem leków do Sarajewa. Po powrocie wystosowała apel do Polaków o pomoc dla ludności cywilnej miasta. Potem zorganizowała pierwszy polski transport z pomocą mieszkańcom oblężonego Sarajewa. To był początek Polskiej Akcji Humanitarnej, którą zakładali wspólnie Ochojska-Okońska, Tomasz Wilk i Włodzimierz Sarna.
Obecnie Polska Akcja Humanitarna pomaga w Sudanie Południowym, Somalii, Syrii, Iraku i na Ukrainie, prowadząc działania zwiększające dostęp do wody i godnych warunków sanitarnych, żywności, edukacji i bezpiecznego schronienia.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem