Farmacja, alergia | jr | 9 października 2017, 9:12

Jest rejestracja nowego leku na AZS


fot. PTCA

Firmy Sanofi i Regeneron Pharmaceuticals, Inc. poinformowały, że Komisja Europejska udzieliła pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego Dupixent® (dupilumab) ze wskazaniem do stosowania u dorosłych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS) o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, którzy kwalifikują się do leczenia ogólnego.

Atopowe zapalenie skóry (postać wyprysku), to przewlekła choroba zapalna często objawiająca się wysypką skórną. Atopowe zapalenie skóry o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim charakteryzuje się wysypkami często pokrywającymi znaczną część powierzchni ciała, którym mogą towarzyszyć nasilony, uporczywy świąd, suchość skóry oraz jej pękanie, zaczerwienienie, powstawanie strupów i sączenie wydzieliny.

Świąd należy do objawów najbardziej uciążliwych dla pacjenta i może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ponadto u osób z atopowym zapaleniem skóry o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim dochodzi do pogorszenia jakości życia, które wynika z zaburzeń snu oraz z nasilonych objawów lęku i depresji, które towarzyszą chorobie.

Dupilumab jest ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które zaprojektowano w taki sposób, aby swoiście hamowało nadaktywne przekazywanie sygnałów przez dwa kluczowe białka – IL-4 i IL-13 – które uważa się za główne czynniki odpowiedzialne za utrzymujące się zapalenie u podłoża atopowego zapalenia skóry oraz innych chorób alergicznych lub atopowych.

Dupilumab będzie dostępny w ampułko-strzykawkach. Pacjent będzie go mógł samodzielnie, po odpowiednim przeszkoleniu, wstrzykiwać sobie podskórnie co dwa tygodnie po początkowej dawce nasycającej. Lek można stosować z miejscowymi kortykosteroidami lub bez.

Lek jest zarejestrowany w USA do leczenia dorosłych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (wypryskiem) o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim, u których choroby nie udaje się wystarczająco opanować w wyniku stosowania dostępnych na receptę leków podawanych na skórę (miejscowych) lub którzy nie mogą stosować leków miejscowych. Lek można stosować z miejscowymi kortykosteroidami lub bez. Nie wiadomo, czy jest bezpieczny i skuteczny u dzieci.

Lek został dopuszczony do stosowania na podstawie badań z globalnego programu badań klinicznych LIBERTY AD, w którym wzięło udział prawie 3 tys. pacjentów.
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem