Fakty | jr | 5 października 2017, 16:27

Światowy Dzień Uśmiechu


fot. pixabay

Zwiększa odporność, dotlenia, dodaje energii, poprawia nastrój, rozładowuje stres, pomaga w walce z depresją! – Ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka, dlatego nie bez powodu mówi się, że „śmiech to zdrowie”. Radośni rzadziej chorują, uśmiechajmy się do siebie na co dzień! – zachęcają lekarze.

Dziś Światowy Dzień Uśmiechu. Pomysłodawcą świętania takiego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buźki, którą często wysyłamy w wiadomościach. Symbolizuje naszą życzliwość, radość, pogodę ducha. Staramy się to wszystko przekazać innym, bo jak wiadomo – uśmiech powraca!

Ideą Światowego Dnia Uśmiechu jest zwrócenie uwagi, że śmiech to zdrowie! W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech ma dobroczynny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.

…- Śmiech pozytywnie wpływa na pracę serca. Pobudza krążenie, przez co dostarcza większej ilości tlenu do organizmu. Lepsze zaopatrzenie płuc w powietrze sprzyja również dotlenieniu mózgu, który wytwarza więcej endorfin, uznawanych nie tylko za hormony szczęścia, ale także za naturalne substancje przeciwzapalne.

Jednocześnie hamowane jest wydzielanie tzw. hormonów stresu, dzięki czemu łagodzone są między innymi bóle głowy i mięśni. Śmiech jest świetną gimnastyką dla mięśni brzucha, ramion, czy twarzy. Uśmiechnięta twarz jest młodsza i pogodniejsza. Radośni ludzie przyciągają innych. Człowiek radosny, to człowiek szczęśliwszy. Warto się śmiać częściej i zarażać śmiechem innych. Na zdrowie!  – radzi Bożena Janicka, prezes porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem