Nowatorski zabieg | jr | 5 października 2017, 10:50

Naprawili rozwarstwiona aortę u dziecka.

Operację w połowie września przeprowadzili dr Arkadiusz Kazimierczak i dr Paweł Rynio.
fot. a

Prawdopodobnie pierwszą na świecie udaną wewnątrznaczyniową operację pękniętego tętniaka rozwarstwiającego u dziecka przeprowadzili szczecińscy lekarze.

Lekarze z Kliniki Chirurgii Naczyniowej Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie wszczepili 11-letniej dziewczynce wewnątrz aorty stentgraft, a także wprowadzili stent na odcinku trzewnym aorty, dzięki czemu odtworzono tętnice zaopatrujące jelita i nerki w krew.

Operację w połowie września przeprowadzili dr Arkadiusz Kazimierczak i dr Paweł Rynio.

"W tym przypadku konieczne było dostosowanie metody na miarę, do warunków anatomicznych małej pacjentki. Lekarze zdecydowali się na zastosowanie niestandardowo dużej "zakładki" pomiędzy stentgraftem i siatką, podobnej do teleskopu, by materiał mógł "rosnąć" razem z dziewczynką" - poinformowała rzeczniczka szczecińskiego szpitala Bogna Bartkiewicz. Zabieg został przeprowadzony metodą wewnątrznaczyniową, to znaczy "stentgraft wprowadzony został do aorty przez tętnice udowe oraz ramienną".
Dr Arkadiusz Kazimierczak przyznał, że była to jedna z najtrudniejszych operacji w jego karierze.
- Po pierwsze, to było dziecko w wieku mojej córki. Po drugie, wykonywałem absolutnie nietypowy zabieg, który sam zaprojektowałem w środku nocy i nie wiedziałem, czy to się w ogóle uda - to była operacja ratująca życie. Dwukrotnie reanimowałem Amelię na stole. Jednak jej uśmiech po zakończeniu leczenia wynagradza wszystko - powiedział chirurg.
Mała pacjentka czuje się dobrze. Przyczyny rozwarstwienia aorty na całej jej długości u dziewczynki będą ustalać lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Przyczyną rozwarstwienia aorty jest często nadciśnienie tętnicze i dotyka najczęściej mężczyzn ok. 50.-60. roku życia. U dzieci występuje niezwykle rzadko. Obecnie szacuje się, że na świecie jest ok. 30 przypadków takich zachorowań u osób poniżej 25. roku życia, dzieci jest więc w tej grupie jeszcze mniej.
Jak podano w komunikacie, zespół chirurgów naczyniowych pod kierownictwem prof. Piotra Gutowskiego z Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Angiologii SPSK nr 2 PUM w Szczecinie pracuje nad metodą leczenia rozwarstwienia aorty od ok. 2 lat. Podczas operacji Amelki zastosowano nietypową modyfikację, by wprowadzony stent-graft mógł "rosnąć" razem z pacjentem - dzięki temu metoda ta mogłaby być stosowana u dzieci.
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem