Fakty | MG | 5 października 2017, 9:23

Za rok ruszy Centrum Urazowe w Kielcach

Doktor Marek Tombarkiewicz – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia i Andrzej Domański – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach podpisali wczoraj (4 października) umowę na dofinansowanie projektu.
fot. archiwum

W Kielcach powstanie Centrum Urazowego dla osób dorosłych. Będzie to pierwszy taki ośrodek w regionie świętokrzyskim.Będzie to pierwszy taki ośrodek w regionie świętokrzyskim.

„To historyczna chwila” – stwierdził wiceminister Marek Tombarkiewicz, który przypomniał, że pierwsze starania dotyczące utworzenia CU w Kielcach miały miejsce w 2006 roku – sprawę udało się sfinalizować dopiero kilkanaście lat później.

„Centra Urazowe są kolejnymi, bardzo ważnymi jednostkami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Mają olbrzymie zadania, jeżeli chodzi o ratowanie osób w najcięższym stanie, głównie ofiar wypadków, z urazami wielonarządowymi, które powinny być, w jak najkrótszym czasie, dowiezione transportem kołowym, czy za pośrednictwem lotniczego pogotowia ratunkowego do Centrum Urazowego, gdzie musi być zapewniona pełna kompleksowość świadczeń. Pacjent jest poddawany bardzo szybkiej diagnostyce, są tam podejmowane decyzje terapeutyczne, jeżeli wymaga interwencji zabiegowych, to pierwsze są wykonywane już na terenie Centrum, a następnie, kontynuacja leczenia jest prowadzona w warunkach szpitalnych, w placówce wielospecjalistycznej, takiej jaką jest Wojewódzki Szpital Zespolony” – wyjaśniał Tombarkiewicz.

Andrzej Domański dyrektor szpitala zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni od podpisania umowy na dofinansowanie utworzenia CU dla osób dorosłych, zostanie uruchomiona procedura przetargowa. Po jej zakończeniu, rozpocznie się inwestycja.  Na potrzeby Centrum Urazowego, do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego ma zostać dobudowany nowy, liczący około 500 metrów kwadratowych budynek oraz zmodernizowana zostanie części (ponad 110 metrów kwadratowych) wydzielonych pomieszczeń SOR. W ramach projektu, zostanie zakupione nowe wyposażenie, w tym m.in: rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, kardiomonitory, respirator i bronchoskop z torem wizyjnym.
Zadanie otrzyma 8,5 miliona złotych dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w ramach Osi Priorytetowej IX  – Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia, Działanie 9.1 – Infrastruktura ratownictwa medycznego. Łączna wartość projektu to prawie 12 milionów złotych. Dotacje na jego realizację przekaże również Samorząd Województwa, który jest organem prowadzącym szpital.

Jest szansa, że otwarcie CU dla osób dorosłych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach odbędzie się już za rok. Dyrektor Andrzej Domański podkreślił, że bardzo istotną kwestią będzie finansowanie działalności Centrum i zapewnienie właściwej dla tego miejsca kadry.

Niewykluczone, że w najbliższych latach w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach powstanie również Centrum Urazowego dla Dzieci. Resort zdrowia wstępnie zaakceptował plany placówki w tym zakresie.
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem