FAKTY | JG | 4 października 2017, 13:27

Nagroda Nobla 2017 w dziedzinie chemii

Nagrodę Nobla 2017 z chemii otrzymali: Jacques Dubochet z Uniwersytetu z Lozanny w Szwajcarii, pochodzący z Niemiec Joachim Frank z Columbia University (USA) oraz Richard Henderson z MRC Laboratory of Molecular Biology w Cambridge (Wielka Brytania).
fot. twitter

Nagroda Nobla z chemii przyznana! Otrzymali ją : Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson za „prace nad metodą mikroskopii krioelektronowej, pozwalającej na określanie w wysokiej rozdzielczości struktury biocząsteczek w roztworach".

Osiągnięcia noblistów zarówno uprościły obrazowanie biocząsteczek i poprawiły możliwości z tym związane. Ta metoda pozwoliła otworzyć nową erę w dziedzinie badań biochemicznych.

Według Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk osiągnięcia nagrodzonych "zdecydowały zarówno o podstawowym zrozumieniu chemii życia, jak i o opracowaniu nowych leków".

Tegoroczną Nagrodą Nobla z chemii w wysokości 9 milionów koron (ok. 940 tys. euro), podzielą się po równo: Jacques Dubochet z Uniwersytetu z Lozanny w Szwajcarii, pochodzący z Niemiec Joachim Frank z Columbia University (USA) oraz Richard Henderson z MRC Laboratory of Molecular Biology w Cambridge (Wielka Brytania).Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem