FAKTY, Onkologia | JG | 3 października 2017, 18:05

Gdański szpital wyróżniony przez pacjentów

Godło „Szpital Przyjazny” zostało wręczone 2 października w Klinice Onkologii i Radioterapii UCK przez koordynatorkę kampanii „Choroba? Pracuję z nią” Aleksandrę Sienkiewicz oraz przedstawicielkę Fundacji Onkologicznej „Alivia” Annę Moskal. Wyróżnienie w imieniu Szpitala odebrał prof. Jacek Jassem.
fot. GUM-ed

Klinika Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, największa w województwie pomorskim jednostka onkologiczna, otrzymała godło „Szpital Przyjazny”.

Klinika prowadzi wysokospecjalistyczne leczenie przy użyciu promieniowania jonizującego oraz leków przeciwnowotworowych. Jest jednym z ośrodków referencyjnych w dziedzinie radioterapii onkologicznej w Polsce.  W ciągu roku otrzymuje tutaj leczenie ponad 5 tysięcy chorych, w tym większość w trybie ambulatoryjnym.

Organizatorzy kampanii „Choroba? Pracuję z nią!”, przyznając godło, pod uwagę brali dwa kryteria: możliwość umówienia wizyty pacjenta na konkretną godzinę oraz korzystanie z wygodnych terapii skracających czas podania leku, jakimi są np. terapie podskórne.

Prof. Jacek Jassem, Kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK, przyznał, że wyróżnienie „Szpital Przyjazny” to ogromny zaszczyt i dowód na to, że warto być otwartym na oczekiwania pacjentów.

Pacjenci leczeni na choroby onkologiczne pojawiają się w Klinice Onkologii i Radioterapii UCK wielokrotnie: w trakcie radioterapii przychodzą pięć razy w tygodniu, w trakcie chemioterapii – raz lub co dwa, trzy tygodnie w zależności od terapii. Mają do dyspozycji kawę, kanapki, wodę, a także telewizor, książki, czasopisma. Na dzieci czekają zabawki. Chorzy otoczeni są także opieką psychoonkologa i dietetyka.

Kampania „Choroba? Pracuję z nią!” (www.pracujeznia.pl) to inicjatywa pacjentów chorych przewlekle, którzy mimo swojej choroby i konieczności jej długofalowego leczenia, nie chcą rezygnować z pracy zawodowej. Organizatorami kampanii są Pracodawcy RP, wiodąca organizacja zrzeszająca ponad 12 tysięcy firm w Polsce oraz siedem aktywnie działających organizacji pacjentów: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”, Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Fundacja Onkologiczna Osób Młodych Alivia, Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj Życie!, Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”.

Organizatorzy kampanii wraz z Fundacją Onkologiczną Alivia postanowili uhonorować specjalnym wyróżnieniem te szpitale, które w swojej codziennej praktyce starają się pomóc pacjentom godzić leczenie z pracą. Dla tych szpitali wraz z Henrykiem Sawką – satyrykiem i ilustratorem - przygotowano zestaw dwóch rysunków, przedstawiających z humorem, jak ważne dla pracujących pacjentów są łatwe i wygodne w podaniu terapie, skracające czas pobytu chorego w szpitalu.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem