Fakty | JG | 2 października 2017, 14:01

Rezydenci rozpoczęli protest


fot. a

Młodzi lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (PR OZZL) wraz z medykami reprezentującymi inne zawody, zrzeszonymi w Porozumieniu Zawodów Medycznych rozpoczęli protest głodowy oraz wspierająca protest głodowy akcję „Niech poleje się krew” polegającą na honorowym oddawaniu krwi przez medyków.

Protest głodowy jest konsekwencją braku pozytywnej reakcji rządzących na – jak można przeczytać w oficjalnym ogłoszeniu OZZL „na wszystkie inne, wcześniejsze i bardziej łagodne formy zwrócenia uwagi pracowników medycznych na problemy ochrony zdrowia i potrzeby głębokich reform systemu ochrony zdrowia, w tym liczne petycje, manifestacje jak również społeczny projekt USTAWY W SPRAWIE WARUNKÓW ZATRUDNIENIA W OCHRONIE ZDROWIA pod którym Porozumienie Zawodów Medycznych zebrało prawie 240 tyś. podpisów”.

Młodzi medycy domagają się ogłoszenia i formalnego zagwarantowania społeczeństwu kompleksowej reformy ochrony zdrowia uwzględniającej:

1. zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do poziomu Europejskiego nie niższego niż 6,8% PKB w przeciągu trzech lat oraz do 9% w ciągu 10 lat
2. likwidację kolejek
3. rozwiązanie problemu dramatycznego braku personelu medycznego
4. likwidację biurokracji w ochronie zdrowia
5. poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia.
Protest odbywa się w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie przy ul. Żwirki i Wigury 63A.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem