Fakty | jr | 29 września 2017, 19:12

Rozmowy Ministra Zdrowia z rezydentami


fot. archiwum

Spotkanie ministra zdrowia z rezydentami 29 września w siedzibie Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego odbyło się spotkanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL. Ministerstwo Zdrowia negocjacje w sprawie wynagrodzeń rezydentów ocenia pozytywnie, młodzi lekarze mają nieco inne zdanie. Wszystko wskazuje na to, że zaplanowany na 2 października protest rezydentów odbędzie się bez zmian.

Rozmowy ministra z młodymi lekarzami trwały około sześciu godzin.

„To były dobre, merytoryczne rozmowy. Cieszę się, że doszło do tego spotkania, a jeszcze bardziej cieszy mnie jego przebieg” - skomentował spotkanie dla PAP minister Radziwiłł.

„Na spotkaniu skupiliśmy się głównie na szkoleniu lekarzy, ich kształceniu, procesie specjalizacji. Udało nam się uzgodnić kilka kwestii w których jesteśmy zgodni – potwierdził rzeczniczka prasowa Porozumienia Rezydentów OZZL Joanna Matecka.

Porozumienia nie osiągnięto natomiast w temacie wynagrodzeń, a opublikowany w trakcie rozmów projekt rozporządzenia w sprawie zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów został przez młodych lekarzy odrzucony.

Na 2 października lekarze rezydenci zapowiadają strajk głodowy w proteście przeciwko m.in. niedostatecznym nakładom na ochronę zdrowia i niskim pensjom wszystkich medyków. Chcą też zwrócić uwagę na problem niedoboru pracowników medycznych i ich przepracowanie. Częścią protestu ma być także akcja oddawania krwi planowana od 2 do 6 października - organizowana pod hasłem: "Niech poleje się krew".
Matecka powiedziała, że strajk nie jest odwołany i przypomniała, że poparcie tego protestu zadeklarowali przedstawiciele także innych zawodów medycznych.
"Jesteśmy członkiem Porozumienia Zawodów Medycznych, które zrzesza też m.in. pielęgniarki i ratowników. Prosiliśmy ministra, by rozmawiał też z grupami innych zawodów medycznych, bo wszyscy jesteśmy poszkodowani przez niskie nakłady na ochronę zdrowia" - powiedziała.

Projekt przygotowany przez ministerstwo przewiduje, że wysokość zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających szkolenie specjalizacyjne w ramach rezydentury będzie zależała od wybranej dziedziny medycyny oraz od okresu odbytej specjalizacji. Ponadto minister zdecydował, że wynagrodzenie zasadnicze w dziedzinach: chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, medycyna rodzinna, medycyna ratunkowa, pediatria i psychiatria będzie wyższe o dodatkowe o 1,2 tys. zł. Ma to zachęcić młodych lekarzy do wyboru właśnie tych specjalizacji.    

(PAP)


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem