Fakty | MG | 26 września 2017, 8:49

Wciąż za mało witaminy D

Badanie populacyjne przeprowadzone przez prof. nadzw. dr hab. n. med. Pawła Płudowskiego i opublikowane w 2014 roku dowiodło, że blisko 90% dorosłych Polaków cierpi na niedobory witaminy D
fot. pixabay

Na przestrzeni ostatnich lat coraz częściej zwraca się uwagę na działanie witaminy D i rolę, jaką odgrywa w utrzymaniu zdrowia. Tymczasem specjaliści zgodnie twierdzą, że znaczna część populacji ma zbyt niski poziom witaminy D. O znaczeniu witaminy D i jej wpływie na organizm człowieka z punktu widzenia różnych obszarów terapeutycznych, a także o bezpieczeństwie jej stosowania dyskutowali eksperci z Polski i zagranicy zgromadzeni na III Międzynarodowej Konferencji EVIDAS 2017 „Witamina D – minimum, maximum optimum”.

Badanie populacyjne przeprowadzone przez prof. nadzw. dr hab. n. med. Pawła Płudowskiego i opublikowane w 2014 roku dowiodło, że blisko 90% dorosłych Polaków cierpi na niedobory witaminy D.

Do niedawna deficyty witaminy D łączono najczęściej z ryzykiem rozwoju krzywicy mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Paweł Płudowski z Zakładu Biochemii, Radioimmunologii i Medycyny Doświadczalnej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego i Naukowego III Międzynarodowej Konferencji EVIDAS 2017. Obecnie postrzega się go jako ważny dodatkowy czynnik ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych takich, jak: choroby nowotworowe, sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze, schorzenia autoimmunizacyjne, zaburzenia metaboliczne, choroby infekcyjne wynikające z obniżonej odporności oraz zaburzenia neuropsychiatryczne – dodaje.

Konferencje naukowo-szkoleniowe pod patronatem European Vitamin D Association (EVIDAS) organizowane są co dwa lata. Tegoroczne spotkanie "Witamina D - minimum, maximum, optimum"  stanowi możliwość podjęcia dyskusji na temat działania witaminy D i jej znaczenia dla zdrowia z punktu widzenia różnych obszarów terapeutycznych: pediatrii, kardiologii, ginekologii, dermatologii, reumatologii, endokrynologii, gastrologii oraz medycyny sportowej.

Tytuł konferencji to odzwierciedlenie naszych doświadczeń i wiedzy – mówi prof. Paweł Płudowski - Wyniki badań publikowanych w renomowanych czasopismach medycznych dokumentują wiele korzyści wynikających z działania witaminy D na organizm ludzki na wszystkich etapach jego życia. Rozpowszechnienie tej wiedzy jest uzasadnione i celowe. Jednocześnie podkreślamy konieczność racjonalnego stosowania wytycznych dotyczących suplementacji witaminy D z uwzględnieniem aspektów dotyczących bezpieczeństwa. Świadomość konsekwencji zdrowotnych związanych ze zbyt wysokim poziomem witaminy D jest bardzo ważna. Jedynie optymalny jej poziom w organizmie pozwala zachować zdrowie” - dodaje prof. Płudowski.

Wszechstronne działanie witaminy D oraz jej wpływ na poszczególne narządy sprawił, że konferencja cieszy się zainteresowaniem lekarzy wielu specjalizacji, m.in. endokrynologów, alergologów, diabetologów, reumatologów, dermatologów, onkologów  i innych. Łącznie kilkudziesięciu wybitnych ekspertów - wykładowców z Polski, całej Europy, Izraela, Kanady i USA zaprezentuje najnowsze doniesienia naukowe oraz własne doświadczenia dotyczące wpływu witaminy D na pacjentów.

Gościem specjalnym konferencji jest prof. Michael F. Holick z Boston University Medical Center (USA), światowej sławy naukowiec i ekspert w dziedzinie endokrynologii, biofizyki i fotobiologii, który od 30 lat bada wpływ witaminy D na zdrowie. W trakcie sesji pod przewodnictwem prof. Holicka dyskusji zostanie poddane wielokierunkowe działanie witaminy D w organizmie, w tym znaczenie w procesach autoimmunizacji, wpływ na płodność, jak również rola w leczeniu przewlekłej niewydolności nerek oraz niewydolności serca i chorób sercowo-naczyniowych.
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem