Ratownictwo | JG | 25 września 2017, 9:24

Jubileuszowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym

W Europie, ok. 40 proc. osób z zatrzymaną akcją serca wraca w pełni do zdrowia, wszystko za sprawą pierwszej pomocy, udzielonej na miejscu zdarzenia, w Polsce odsetek ten wynosi jedynie 4 proc.
fot. archiwum

Statystyki wskazują, iż o połowę więcej osób wymagających natychmiastowej pomocy można byłoby uratować, gdyby świadkowie zdarzeń nie czekali na przyjazd karetki, tylko udzielili pierwszej pomocy. Wielokrotnie może zadecydować to o szansach na przeżycie poszkodowanych. Podejmując nawet najprostsze czynności ratunkowe, zwiększamy szanse na przeżycie poszkodowanego.

Średni czas od momentu wezwania pomocy do przybycia służb ratunkowych na miejsce zdarzenia wynosi 8 minut na terenie miasta oraz ok. 15 minut poza miastem. I choć jest to bardzo szybki czas reakcji, jak podkreślają sami ratownicy, w tym okresie przeżycie poszkodowanego zależy wielokrotnie od świadków zdarzenia i udzielenia pierwszej pomocy jeszcze przed dotarciem karetki na miejsce. Niestety wciąż wielu z nas nie umie tej pomocy udzielić, stąd tak ważna jest nieustanna edukacja.

Doskonale wiedzą o tym organizatorzy Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym „Bezpieczna Firma”, którzy od kilku lat szkolą pracowników z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Podczas jubileuszowych – 10 już zawodów, uczestnicy dowiedzieli się jak ważne jest platynowe 10 minut dla życia.

- Niestety, aktywność Polaków w zakresie udzielania pierwszej pomocy nie wypada najlepiej. Na tle innych państw europejskich jesteśmy daleko w tyle – wyjaśnia Ireneusz Urbanke, Kierownik Pogotowia i Hot Line Medicover. – Dla przykładu w Europie, ok. 40 proc. osób z zatrzymaną akcją serca wraca w pełni do zdrowia, wszystko za sprawą pierwszej pomocy, udzielonej na miejscu zdarzenia, w Polsce odsetek ten wynosi jedynie 4 proc. – dodaje.

Polacy chcą się szkolić

Jak przekonują eksperci mimo, iż statystyki udzielania pierwszej pomocy wciąż nie są w Polsce zadowalające, z roku na rok stopniowo rośnie świadomość nt. niesienia pierwszej pomocy. Wzrasta też liczba uczestników profesjonalnych szkoleń i kursów. Jak podkreślają organizatorzy Mistrzostw „Bezpieczna Firma”, zapotrzebowanie na takie usługi coraz częściej widzą duże korporacje.

- Firmy coraz chętniej chcą szkolić swoich pracowników z zakresu udzielania pierwszej pomocy – tłumaczy Artur Białkowski, Wiceprezes Zarządu Medicover Polska. – Corocznie w zawodach ratownictwa medycznego „Bezpieczna Firma” biorą udział liczni przedstawiciele firm. Przez ostatnie dziesięć lat udało nam się przeszkolić już ponad 1 500 osób – dodaje. Jak podkreślą nasi partnerzy, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, poza benefitem dla pracowników, to także ważny element polityki społecznej odpowiedzialności biznesu oraz budowania pozytywnego wizerunku firmy – argumentuje wiceprezes Białkowski.

Realizowany od 2006 r. przez Akademię Ratownictwa Medicover projekt „Bezpieczna Firma” jest elementem działań edukacyjnych, mających na celu propagowanie profilaktyki i edukacji zdrowotnej oraz inicjatyw zwiększających bezpieczeństwo życia i zdrowia wśrod pracowników, klientów oraz społeczności lokalnych. Niezwykle ważne w szkoleniu są ćwiczenia i praktyka, które pozwalają uczestnikom odnaleźć się w realnych sytuacjach zagrożenia życia, i pod presją czasu oraz stresu sprawdzić swoje umiejętności.

- Przygotowując zadania, staramy się odwzorować realne sytuacje, z którymi każdy z nas może się spotkać w codziennym życiu czy pracy – tłumaczy Ireneusz Urbanke, Kierownik Pogotowia i Hot Line Medicover. – Udzielenie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, zatrzymanie akcji serca, opatrzenie ran, otwartych złamań, amputacji, czy niesienie pomocy poszkodowanym w wypadkach masowych – to tylko kilka z wielu zadań, z którymi zmagają się zawodnicy. To co dodaje realizmu i naturalności naszym zadaniom to charakteryzacja ofiar wypadków, czy profesjonalny sprzęt, z którym pracują uczestnicy. Całość ma na celu przeniesienie uczestników w maksymalnie realistyczne warunki.

Mając na uwadze to jak ważny jest czas dla ratowania ludzkiego życia i zdrowia, organizatorzy zdecydowali, iż w tym roku szczególną uwagę uczestników mistrzostw skupią na szybkim i efektywnym niesieniu pomocy. Dlatego osią zadań przygotowanych dla uczestników było platynowe 10 minut dla życia, które miało odzwierciedlenie we wszystkich zadaniach. W zadaniach drużyny miały każdorazowo 10 min. na akcję ratunkową.

Mistrzostawa Ratownictwa Medycznego organizowane są od 2006 roku przez Akademię Ratownictwa Medicover w partnerstwie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Amerykańskim Towarzystwem Kardiologicznym.
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem