Fakty | jr | 20 września 2017, 12:39

Zmarł najdłużej żyjący pacjent po przeszczepie wykonanym przez Zbigniewa Religę

Tadeusz Żytkiewicz na stole operacyjnym na słynnej fotografii wykonanej w nocy z 4 na 5 sierpnia 1987 roku w klinice Zbigniewa Religi w Zabrzu.
fot. archiwum

Zmarł Tadeusz Żytkiewicz, pacjent po przeszczepie serca wykonanym przez profesora Zbigniewa Religę w 1987 roku – poinformowała Wirtualna Polska. Zdjęcie wykonane tuż po kilkunastogodzinnej operacji Żytkiewicza zostało okrzyknięte przez "National Geographic" jedną ze stu najważniejszych fotografii w historii.

Pacjent trafił do prof.  Religi po kilku zawałach i latach bezskutecznego leczenia u kolejnych kardiologów, którzy nie dawali mu żadnych szans na wyleczenie. Od profesora Religi usłyszał, że nie ma żadnej bariery wieku - operacji poddał się będąc już po sześćdziesiątce. Tadeusz Żytkiewicz był najdłużej żyjącym pacjentem po przeszczepie serca wykonanym przez profesora Religę. W 1994 roku powołał do życia warszawskie Koła Stowarzyszenia Transplantacji Serca, organizującego spotkania z lekarzami i ludźmi po przeszczepach, którego przez wiele lat był prezesem.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem