Fakty | jr | 18 września 2017, 13:21

Współpraca PUM z Uniwersytetem Uppsala


fot. PUM

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie podpisał list intencyjny o współpracy z Uniwersytem Uppsala. Współpraca będzie dotyczyć wspólnych prac i analiz trudnego materiału genetycznego - DNA kopalnego. List w imieniu PUM podpisała prof. Barbara Dołęgowska, prorektor ds. dydaktyki w towarzystwie dr. Andrzeja Ossowskiego, koordynatora Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

Dla mnie i mojego uniwersytetu to będzie bardzo ważna współpraca – powiedziała prof. Marie Allen – zwłaszcza kiedy zobaczyłam jak znakomicie jest wyposażone laboratorium PBGOT.

Prof. Marie Allen jest kierownikiem Laboratorium Rudbeck na Wydziale Genetyki i Patologii Uniwersytetu w Uppsali. Jest światowej sławy specjalistką od analizy DNA. Zajmuje się identyfikacją pozostałości z czasów Wikingów, badała między innymi próbki z grobli łodzi wikingów w Valsgärde w Upplandii i wyspy Salme w Estonii. To Marie Allen współpracowała z polskimi naukowcami przy kodzie genetycznym Mikołaja Kopernika.

-Dla PUM współpraca ze światowej sławy naukowcem jest wielkim zaszczytem i wyróżnieniem – podkreślała prof. Barbara Dołęgowska – Badania prowadzone przez PBGOT są dla nas bardzo ważne. Wierzymy, że nadejdzie taka chwila, kiedy wszyscy bezimienni, ofiary totalitaryzmów, powrócą do rodzin.

Doktor Andrzej Ossowski mówił o wielu badaniach prowadzonych w ramach PBGOT i o dużych nadziejach związanych ze współpracą z profesor Marie Allen.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem