praca, kariera | JG | 18 września 2017, 11:00

Jesienne rezydentury


fot. archiwum

W jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym, które odbędzie się w październiku, zostanie przyznanych 4097 rezydentur dla lekarzy, w tym 1644 w dziedzinach priorytetowych.

W dziedzinach, na które jest największe zapotrzebowanie zgłaszane przez wojewodów - choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna i psychiatria - przyznano 90 proc. zapotrzebowania zgłoszonego przez wojewodów.

Także w dziedzinach medycyny objętych projektem finansowanym w ramach środków z Funduszy Europejskich "Rozwój kształcenia specjalizacyjnego lekarzy w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych kraju" zaspokojonych zostać ma 90 proc. sygnalizowanych przez wojewodów potrzeb. Chodzi m.in. o onkologię kliniczną, radioterapię onkologiczną, chirurgię onkologiczną, patomorfologię, hematologię, geriatrię, ortopedię i traumatologię, rehabilitację medyczną i medycynę rodzinną.

W pozostałych dziedzinach priorytetowych m.in. anestezjologii i intensywnej terapii, medycynie ratunkowej, neonatologii, neurologii dziecięcej, onkologii i hematologii dziecięcej, pediatrii, psychiatrii dzieci i młodzieży oraz stomatologii dziecięcej, również przyznano 90 proc. zgłoszonego zapotrzebowania.
Podobnie we wszystkich dziedzinach stomatologicznych: chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, periodontologii, protetyce stomatologicznej, stomatologii zachowawczej z endodoncją oraz chirurgii szczękowo-twarzowej.

MZ podało, że także w dziedzinach, w których zgodnie ze Szpitalnymi Mapami Potrzeb są największe braki kadrowe przyznano miejsca rezydenckie w liczbie odpowiadającej 90 proc. zgłoszonego przez wojewodów zapotrzebowania. Chodzi m.in. o gastroenterologię dziecięcą, neuropatologię, kardiologię dziecięcą, medycynę morską i tropikalną, medycynę lotniczą, farmakologię kliniczną, otorynolaryngologię i medycynę sądowa.
W pozostałych dziedzinach medycyny przyznano miejsca rezydenckie w liczbie 40 proc. zapotrzebowania zgłoszonego przez wojewodów.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem