Onkologia | MG | 6 września 2017, 17:55

Powstanie test diagnostyczny dla pacjentek z TNBC


fot. archiwum

GLG Pharma S.A. – notowana na NewConnect spółka biotechnologiczna będąca właścicielem innowacyjnego projektu onkologicznego mającego za cel terapię wobec potrójnie negatywnego raka piersi (TNBC) – rozpoczyna intensywne prace nad stworzeniem immunochemicznego testu diagnostycznego mającego za zadanie badanie poziomu ekspresji białka STAT-3 u pacjentek z TNBC.

W tym celu do zespołu naukowego dołączył  dr Piotr Mamczur, który będzie odpowiedzialny za opracowanie i rozwój nowych metod diagnostycznych wspierających terapię tego typu nowotworu. Test stanowi integralną część Projektu TNBC i większość kosztów związanych z jego opracowaniem zostanie pokrytych z przyznanej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) dotacji.

W ramach Projektu TNBC Spółka rozpoczyna działania w kolejnym obszarze – testu diagnostycznego. Prace mają na celu opracowanie i walidację testu immunochemicznego badającego poziom ekspresji aktywowanego białka STAT-3. Będzie to istotny element badania klinicznego które zamierza przeprowadzić GLG. Pozwoli on na monitorowanie postępów oraz potencjalnie na optymalizację terapii indywidualnie dla każdego pacjenta.
STAT-3 odpowiada za przekazywanie sygnałów między komórkami i jest niezbędne w normalnym procesie wzrostu zdrowych komórek. W komórkach nowotworowych może przyczyniać się jednak do ich niekontrolowanego wzrostu i rozprzestrzeniania. Innowacyjny inhibitor białka STAT-3, nad którym pracuje Spółka – cząsteczki GLG-801 (forma doustna) i GLG-805 (forma dożylna) – ma za zadanie zablokowanie sygnału STAT-3. Dzięki temu, proces wzrostu komórek nowotworowych zostaje powstrzymany, a ponadto wzmacniana jest zdolność własnego systemu immunologicznego do walki z rakiem.

– Test diagnostyczny, nad którym zaczynamy właśnie prace, będzie określał ekspresję białka STAT-3. Posłuży nam przede wszystkim do monitorowania skuteczności cząsteczek GLG-801 i GLG-805 w prowadzonych przez nas badaniach klinicznych. Docelowo pozwoli nam również wykrywać potencjalny nawrót choroby i odpowiednio wcześnie reagować – wyjaśnia Piotr Sobiś, Prezes Zarządu GLG Pharma S.A. – Projekt TNBC realizujemy zgodnie z naszymi założeniami i przyjętym harmonogramem. Prowadzimy zaawansowane prace nad rozpoczęciem badań klinicznych z udziałem pacjentek dla cząsteczki GLG-801 oraz podpisaliśmy umowę z Instytutem Przemysłu Organicznego, który wykona dla nas badania przedkliniczne formulacji dożylnej (GLG-805) – dodaje.

Firma w pierwszym etapie chce opracować czułe testy diagnostyczne oraz ich optymalizację, następnie wykorzystać je w diagnozowaniu pacjentek z TNBC, a w przyszłości wielu innych nowotworów, w których przypadku udowodniono aktywację białek STAT-3.

– W moim przekonaniu, ale i z praktycznego punktu widzenia, kluczowe dla wykorzystania leków przeciwnowotworowych jest monitorowanie skuteczności ich działania. Dlatego tak ważne jest opracowanie testu na potrzeby prowadzonych przez GLG badań klinicznych. Umożliwi to sprawne monitorowanie skuteczności i postępów w czasie trwania próby klinicznej. Ponadto, odpowiednio wcześnie przeprowadzona diagnostyka skuteczności leczenia, pozwoli w dalszej perspektywie na spersonalizowanie działań onkologa np. poprzez dostosowanie dawki leku. Jest to niezwykle istotny czynnik w perspektywie szybko postępującego nowotworu – wyjaśnia dr Piotr Mamczur.

– Należy również pamiętać, że skuteczne testy diagnostyczne mają wysoki potencjał komercyjny. Rynek diagnostyki laboratoryjnej stale rośnie, a największe szansę są pokładane właśnie w diagnostyce wspierającej rozwój medycyny spersonalizowanej – uzupełnia Piotr Sobiś.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem