Innowacje | Monika Wysocka | 1 września 2017, 10:50

Bądź innowacyjny - dołącz do łódzkiego projektu Think-Tank "Innowacje dla zdrowia"

prof. Maciej Banach: "Jesteśmy otwarci na szeroką współpracę i już teraz zachęcam do wspólnej ciężkiej pracy".
fot. archiwum

Z prof. Maciejem Banachem, dyrektorem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi rozmawiamy na temat nowego projektu.

Lada dzień otwarcie w ICZPM Think-Tank"Innowacje dla Zdrowia". Co to takiego?

Think-Tank „INNOWACJE DLA ZDROWIA” to fundacja oparta na 6 czołowych instytutach badawczych działających w systemie ochrony zdrowia, tworzących Radę Fundatorów, których zakres obejmuje wszystkie specjalności medyczne od zdrowia publicznego do kardiologii, onkologii, ginekologii i pediatrii, z Radą Programową, w skład której wchodzą największe firmy medyczne, farmaceutyczne, wydawnictwa i kancelarie prawne działające na polskim rynku ochrony zdrowia.
Radę Fundatorów tworzy więc ICZMP jako fundator założyciel oraz Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Kardiologii, Instytut Kardiologii, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego oraz Instytut Medycyny Wsi. Do Rady Fundatorów zaprosiliśmy ponad 30 firm i instytucji, m.in. Dr Irenę Eris, General Electrics, Phillips, Orange, Technitel, TZMO, Abbott, Roche, Silvermedia, Wojskowy Instytut Medyczny, Wydawnictwo TERMEDIA czy kancelaria DZP. Co ważne, lista nie jest zamknięta, ponieważ moją intencją jest jak najszersza współpraca by osiągnąć zakładane cele tej inicjatywy.   

Jaki jest cel tego przedsięwzięcia? Co chcecie osiągnąć?

Powodów powstania Think-Tanku jest conajmniej kilka. Chodzi m.in. o to, by instytuty wreszcie zaczęły ze sobą efektywnie współpracować, by zaczęły spełniać swoje zadania statutowe w nawiązaniu do ustawy - czyli innowacyjne badania, wdrożenia i patenty, by zaczęły odgrywać kluczową rolę dla rozwoju polskiej gospodarki. Wreszcie, by wyznaczały standardy i innowacyjne trendy, by odgrywały kluczową rolę w funkcjonowaniu polskiej ochrony zdrowia, by ich rozpoznawalność lecznicza i naukowa była nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie. A to można osiągnąć tylko pracując razem w ścisłej współpracy z największymi przedstawicielami przemysłu, by wspólnie inicjować badania i skutecznie aplikować o środki krajowe i unijne, by tworzyć centra referencyjne i testować najnowocześniejsze rozwiązania medyczne, by wspólnie z przedstawicielami Rządu RP tworzyć rozwiązania ułatwiające skuteczny rozwój nauk medycznych zakończony gotowymi produktami, które można wprowadzać na rynki światowe.

Kiedy rusza projekt?

Przygotowania trwały ponad półtora roku, co wynikało z wielu, nierzadko niełatwych, rozmów zarówno z Instytutami, przedstawicielami przemysłu, a także z poszczególnymi resortami - Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwem Zdrowia, Rozwoju, Cyfryzacji i Rolnictwa, by ostatecznie objęły tą inicjatywę swoim patronatem. Ostatecznie udało się! 4 września o godzinie 10.00 w ICZMP w obecności Premiera Jarosława Gowina oraz przedstawiciela Pani Premier Beaty Szydło, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rozwoju, Rolnictwa oraz Cyfryzacji otwieramy. Chciałbym w tym momencie mocno podkreślić, że jesteśmy otwarci na szeroką współpracę i już teraz zachęcam do wspólnej ciężkiej pracy.

Kto może zgłosić się do projektu? Jakie warunki trzeba spełnić?

Każdy, kto ma pomysł na innowacje w medycynie i często nie wie jak to zrobić, z kim współpracować i jak zrealizować swoje założenia i plany może się zgłosić. Chcemy wspólnie z Radą Fundatorów i Programową omawiać możliwości realizacji najbardziej innowacyjnych pomysłów  i wspólnie aplikować o środki krajowe, europejskie oraz szukać innych (każdych) form finansowania. 

Jakie korzyści daje przystąpienie do projektu?

Doświadczenie, oryginalna wiedza (know-how), szeroka współpraca, skuteczność, innymi słowy zakładam, tak jak w swoim życiu, że dla tej inicjatywy: Impossible is nothing.


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem