FAKTY | JG | 25 sierpnia 2017, 9:22

Rząd przyjął projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej


fot. archiwum

Projekt ministerstwa zdrowia zakłada, że POZ będzie oparty na opiece koordynowanej realizowanej przez zespół składający się z lekarza, pielęgniarki i położnej POZ. To pierwsza ustawa, która ma w całości uregulować funkcjonowanie POZ.

„To kolejny element zmian systemowych w ochronie zdrowia. Po sieci szpitali wprowadzamy ustawę o POZ. Chodzi o szerszy dostęp do leczenia dla pacjentów. To co jest naszym najważniejszym zadaniem jeśli chodzi o służbę zdrowia, to zmniejszenie kolejek”  – mówiła na konferencji po posiedzeniu rządu (24 sierpnia) premier Beata Szydło.

Jak podkreśla MZ celem projektowanych zmian ma być: lepsza opieka skoncentrowana na pacjencie, zwiększenie roli profilaktyki i edukacji zdrowotnej; optymalizacja procesu leczenia poprzez poprawę organizacji i funkcjonowania POZ; zwiększenie efektywności POZ i skoordynowanie działań na różnych poziomach opieki zdrowotnej oraz zapewnienie ciągłości leczenia i wewnętrznego nadzoru nad jakością świadczeń w POZ.

W ocenie MZ obowiązujący system finansowania POZ nie zachęca do przyjmowania proaktywnej postawy udzielających świadczeń w POZ i koordynowania profilaktyki ani leczenia pacjentów.
"Chcemy wprowadzić system motywacyjny, który zagwarantuje optymalne wykorzystanie środków przeznaczonych na świadczenia zdrowotne" - przekonuje ministerstwo.

W dalszym ciągu POZ ma być finansowany głównie za pomocą stawki kapitacyjnej. Ale ma być też przyznany tzw. dodatek motywacyjny i budżet powierzony. Jednak dopiero po przeprowadzeniu pilotażu.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem