nowatorski zabieg, kardiologia | jr | 7 sierpnia 2017, 9:21

Uratowali serce wykorzystując druk 3D

Do stworzenia modelu, wykorzystano wyniki badania serca rezonansem magnetycznym oraz drukarkę M200 polskiej firmy Zortrax .
fot. GUMed, Jarosław Meyer-Szary

Pierwszy zabieg przezskórnej implantacji zastawki tętnicy płucnej przeprowadzono 3 sierpnia br. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Pacjentem był 35-letni mężczyzna z wrodzoną wadą serca.

Chory był operowany w dzieciństwie w USA. Wymagał on dalszego leczenia, jednak kolejny, bardzo rozległy zabieg kardiochirurgiczny, byłby obarczony bardzo wysokim ryzykiem. W warunkach sali hybrydowej Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK przeprowadzono zabieg przezskórnej implantacji zastawki Melody w pozycję płucną z udziałem prof. Tomasza Moszury z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Operacja przebiegła bez powikłań i zakończyła się pełnym sukcesem. Pacjent za kilka dni, po badaniach kontrolnych zostanie wypisany ze szpitala. Przeprowadzenie tego zabiegu było możliwe dzięki współpracy interdyscyplinarnego zespołu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego: Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Seca, Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej oraz Zakładu Radiologii.

W przygotowaniach do zabiegu przeprowadzono symulację procedury z wykorzystaniem indywidualnego modelu serca leczonego pacjenta w skali 1:1, który powstał w Klinice Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w innowacyjnej technologii wydruku 3D. Do stworzenia modelu, wykorzystano wyniki badania serca rezonansem magnetycznym oraz drukarkę M200 polskiej firmy Zortrax – lidera na rynku drukarek 3D.

Postęp, jaki dokonał się w interwencyjnym leczeniu wrodzonych i strukturalnych wad serca umożliwia dziś leczenie wielu pacjentów bez konieczności narażania ich na ryzyko zabiegu kardiochirurgicznego. Wiele z tych technik stosowanych jest z powodzeniem w Klinice Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Uniwersyteckiego Centrum Medycznego (UCK) w Gdańsku od ponad 20 lat i obecnie stały się rutynowymi zabiegami. Na zabieg z wykorzystaniem zastawki Melody czekają kolejni pacjenci, u których wiele lat po korekcji zespołu Fallota (atrezji zastawki tętnicy płucnej) doszło do nawrotu zwężenia lub powstania niedomykalności zastawki tętnicy płucnej.

Źródło: GUMed


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem