FAKTY | JG | 3 sierpnia 2017, 19:08

Pacjenci zaniepokojeni brakiem konsekwencji w poltyce lekowej

Ciągłe zmiany kadrowe w obszarze polityki lekowej budzą niepokój PKPO
fot. archiwum

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych nie jest zadowolona z tak częstych zmian i braku konsekwencji Ministerstwa Zdrowia w tworzeniu priorytetów w polityce lekowej. Zdaniem jej prezesa Krystyny Wechmann oznacza to dla pacjentów trudności w dostępie do terapii.

„Zarząd naszej organizacji nie może zajmować stanowiska wobec polityki kadrowej ministra zdrowia. Minister Konstanty Radziwiłł ma prawo do doboru zespołu ludzi, z którymi  pracuje i którym powierz określone kompetencje  w ramach resortu. Jednocześnie, ponosząc odpowiedzialność za pracę Ministerstwa Zdrowia, odpowiada za swoje decyzje personalne i sprawowanie urzędu przez podległych mu urzędników” - podkreśla prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Dr Marek Czech nowy wiceminister, który sprawuje urząd od kilku dni jest specjalistą w zakresie epidemiologii, byłym członkiem zarządu i prezesem Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego. „Merytorycznie jest przygotowany, nie oznacza to jednak, że dr Marek Czech posiada umiejętności i doświadczenie polityczne potrzebne do pełnienia tej funkcji, do stworzenia i wdrożenia polityki lekowej, na którą czekamy od kilu lat, a którą zapowiadał wiceminister Krzysztof Łanda” – podkreśla prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Krystyna Wechman wyraża nadzieję, że dialog z PKPO o polityce lekowej podjęty i prowadzony na partnerskich zasadach przez wiceministra Marka Tombarkiewicza oraz dyrektor Izabelę Obarską będzie kontynuowany, tym bardziej że wytyczyliśmy już wspólnie  podstawowe kierunki strategiczne takie jak:

-  uzupełnienie programów lekowych w celu kompleksowego leczenia pacjentów onkologicznych, czego przykładem są  zmiany w programie leczenia raka jelita grubego
- ocena terapii pod względem efektywności medycznej i ekonomicznej przez prowadzenie rejestrów
- farmakoekonomiczne podejście do polityki lekowej; dostęp pacjentów do najlepszych terapii to inwestycja nie koszt
- zlikwidowanie „białych plam”, czyli zapewnienie leczenia pacjentom, którzy nie dotąd dostępu do skutecznych terapii
- jak najszybsze wprowadzenie nowelizacji ustawy refundacyjnej, m.in. zwiększenie kompetencji Ministra Zdrowia i konsultantów krajowych do wprowadzania zmian w programach lekowych.

„Czy nowy wiceminister będzie kontynuował tę naszym zdanie racjonalną, zgodną z oczekiwaniami pacjentów politykę lekową, czy podejmie na ten temat dialog również z pacjentami,  tego nie wiemy? To dla nas wielka niewiadoma, a ciągłe zmiany kadrowe w obszarze polityki lekowej budzą nasz niepokój, ponieważ świadczy to o tym, że Ministerstwo Zdrowia nie ma określonych priorytetów na ten temat. Wiceminister Marek Tombarkiewicz zaczął działania na rzecz tworzenia nowej polityki lekowej, ale jak widać nie dano mu szansy” – dodaje  prezes Krystyna Wechmann.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem