FAKTY | DP | 22 czerwca 2017, 9:07

Paracetamol skuteczny w chorobie wysokościowej


fot. pixabay.com

Paracetamol jest skuteczny w leczeniu choroby wysokościowej – wynika z badań oksfordzkich naukowców. Stanowić zamiennik za popularny ibuprofen powodujący wiele skutków ubocznych w tym ryzyko alergii, uczucie gorąca, parestezji. Ponadto jest bezpieczniejszy dla żołądka.

Choroba wysokościowa, znana także pod nazwą AMS lub choroba d’Acosty, dotyka osoby przebywające górach na wysokości ponad 2500 m n.p.m. Wynika ze zmian ciśnieniowych - im wyżej tym większy spadek tlenu. Objawia się kłopotami z oddychaniem, mdłościami, bólami i zawrotami głowy. Nieleczona może nawet prowadzić do zgonu.

Dla poparcia tej teorii przeprowadzono pewien eksperyment z podwójnie ślepą próbą i losowaniem do danej grupy. Na Mount Everest  (ponad 8000 m n. p.m) wspinali się nie-Nepalczycy. Potem udali się na wys. Ponad 4000 m.n.p.m w Pheriche i Dingboche. Przed wspinaczką na wys. Ok. 5000 m n.p.m w Lobuche zażywali paracetamol  lub ibuprofen pod kontrolą urządzenia do rozpoznania AMS. W rezultacie nie wykazano istotnych różnic.

Źródło: eurekalert.org
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem