Dofinansowanie, działalność naukowa | JG | 19 czerwca 2017, 10:28

Rekordowe dofinansowanie dla Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Czek na 131,7 mln zł przekazał marszałek województwa Jerzy Leszczyński (wraz z członkami zarządu).
fot. http://www.umb.edu.pl

Ponad 130 milionów złotych otrzymało Centrum Badań Innowacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego

Dzięki tym środkom Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zrealizuje projekt "Centrum Badań Innowacyjnych w zakresie prewencji chorób cywilizacyjnych i medycyny indywidualizowanej (CBI PLUS)". Wartość całego projektu to 188 mln zł. Brakującą kwotę uczelnia chce pozyskać od partnerów ze środowiska biznesu.
CBI PLUS obejmie: zakup aparatury do 5 jednostek, w których kluczowymi obszarami badań naukowych są m.in. choroby cywilizacyjne, tj. cukrzyca i otyłość, a także przewlekłe choroby nerek i wątroby, czy choroby nowotworowe; utworzenie 8 nowych laboratoriów w ramach Centrum Przeciwdziałania Zdrowotnym Skutkom Starzenia; rozwój ośrodka Centrum Prewencji i Medycyny Spersonalizowanej, w tym: utworzenie nowego laboratorium Ośrodka Badań Populacyjnych i Telemedycyny, stworzenie i wyposażenie nowego laboratorium Centrum Medycyny Regeneracyjnej (które może się przyczynić do rozwiązania problemu niedoboru organów do przeszczepów oraz problemu odrzucenia przeszczepionego organu); budowę nowego budynku i wyposażenie Białostockiego Centrum Obrazowania Molekularnego, które ma poprawić wykrywalność i skuteczność leczenia chorób cywilizacyjnych.

W sumie, wspartych zostanie aż 21 laboratoriów badawczych. Co ważne, z aż 11 z nich będą mogli korzystać przedsiębiorcy. Zakupiona zostanie aparatura badawcza, utworzone nowe laboratoria. Projekt przyczyni się m.in. do wzrostu innowacyjności całego regionu, wzmocnienia współpracy z przedsiębiorcami i podniesienia jakości badań naukowych w zakresie diagnostyki i profilaktyki chorób osób starszych.
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem