Nowatorski zabieg | JG | 14 czerwca 2017, 10:22

Biopolietylenowa łata w kolanie

W ubytki w kości stawu kolanowego ortopedzi Szpitala w Brzezinach wszczepili implanty z biomateriału, który zachowuje się jak chrząstka stawowa i jest praktycznie niezniszczalny.
fot. Szpital w Brzezinach

W Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny ortopedzi przeprowadzili dwie operacje wszczepienia do stawu kolanowego nowoczesnych implantów z biomateriału, który zachowuje się jak chrząstka stawowa i jest praktycznie niezniszczalny.

Operacja jest małoinwazyjna, rehabilitacja szybsza, a pacjent ma nadal własny staw kolanowy i do minimum spada ewentualność zastąpienia go endoprotezą. Jedną z operowanych pacjentek była 60-letnia kobieta, która miała poważnie uszkodzony fragment kości udowej, będący częścią stawu kolanowego (kłykieć kości udowej). Ubytki kostno-chrzęstne powstały na obciążanych podczas pracy stawu powierzchniach kłykci kości udowej. Kość piszczelowa, która pracuje w stawie kolanowym nie była natomiast uszkodzona. „Naprawienie” kości udowej poprzez zamocowanie metalowej nakładki na zniszczonej powierzchni kości nie byłoby dobrym rozwiązaniem – metal nie jest idealnym implantem, a do tego istniałoby ryzyko uszkodzenia kości piszczelowej przez nakładkę w czasie pracy stawu.

„Gdyby nie ten nowatorski implant, który od niedawana mają do dyspozycji ortopedzi, jedynym wyjściem w tym przypadku byłoby wszczepienie endoprotezy – mówi doktor Grzegorz Sobieraj. – Implant jest wykonany z biomateriału, który zachowuje się jak prawdziwa chrząstka stawowa i dlatego w kontakcie z innymi częściami stawu nie powoduje ich uszkodzenia. Do tego jest trwały – nie ulega demineralizacji, degradacji. Można powiedzieć, że pacjentka ma wymieniony fragment kości i chrząstki stawowej na nowe”.

Implant to kompozycja kwasu hialuronowego, który naturalnie występuje w chrząstce stawowej oraz polietylenu o ultra wysokiej masie cząsteczkowej. Jego nazwa BioPoly nawiązuje do tych dwóch komponentów (bio – kwas hialuronowy, poly – polietylen). Biomateriał wchodzi w interakcję z otaczającymi go tkankami, jest silnie hydrofilowy – sam się „smaruje”: przyciąga maź stawową przez co staje się wyjątkowo gładki i śliski. Dlatego doskonale „udaje” prawdziwą chrząstkę, przywraca – praktycznie na zawsze – normalne funkcjonowanie stawu.

Dr Sobieraj – oprócz wszczepienia implantu – zrekonstruował operowanej pacjentce także uszkodzoną łąkotkę (jedną z dwóch chrząstek, która stabilizują, amortyzują siły, powstające podczas pracy stawu kolanowego). Wykonał też osteotomię kości piszczelowej. Jest to korekcja osi stawu kolanowego, która spowoduje przeniesienie sił obciążających staw i zapobiegnie jego degradacji, przedłuży żywotność i sprawność stawu.

Operacja zakończyła się wprowadzeniem do naprawianego stawu komórek macierzystych wyizolowanych w trakcie zabiegu z tkanki tłuszczowej pacjentki. Mają one zdolność do różnicowania się, przekształcania się w różne typy komórek, szybko się regenerują i namnażają. Pomagają w leczeniu uszkodzeń chrząstki stawowej, stymulują regenerację i naprawę tkanek. Staw po operacji będzie można praktycznie od razu częściowo obciążać i ruszać nim w pełnym zakresie, co skróci rehabilitację (potrwa ona ok. 3-4 miesięcy).
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem