Nowatorski zabieg | jr | 26 maja 2017, 13:17

Innowacyjny zabieg w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

Sala hybrydowa w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym
fot. cmuj

W sali hybrydowej USD odbył się zabieg wszczepienia nowoczesnego stentgraftu do aorty 13-letniej dziewczynki. To jeden z pierwszych w Europie przypadków wykorzystania u dziecka implantu pokrytego wielowarstwowym materiałem, który zastępuje prawdziwe naczynie i ma możliwość poszerzania się w miarę wzrostu pacjenta. Wszczepienia dokonał zespół kardiologów inwazyjnych we współpracy z prof. Tomaszem Moszurą z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi.

„Zabieg wykonano przeznaczyniowo, bez otwierania klatki piersiowej pacjentki. Po wszczepieniu stentgraftu średnica naczynia poszerzyła się do 12 mm. Cieszymy się, że zabieg się udał, choć to nie koniec leczenia dziewczynki” – mówi dr Piotr Weryński, zastępca kierownika Oddziału Kardiologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu, który razem z prof. Tomaszem Moszurą wykonywał zabieg.
Mama 13-letniej Melanii już w ciąży wiedziała, że córeczka urodzi ze zwężoną aortą. Po porodzie sytuacja okazała się jeszcze trudniejsza. Dziewczynka przyszła na świat z przerwanym łukiem aorty – konieczna była natychmiastowa interwencja kardiochirurgów.

W trzeciej dobie życia Melanii wszczepiono homograf, który miał zastępować ściany wadliwego naczynia krwionośnego i zapewnić przepływ krwi. Niestety, po latach implant uległ zupełnemu zwapnieniu. Aorta, której zadaniem jest doprowadzanie krwi do dolnej części ciała, w najwęższym miejscu miała zaledwie 3,5-4 mm, czyli trzykrotnie mniej niż u zdrowego dziecka. Dziewczynka cierpiała na nadciśnienie tętnicze, łatwo się męczyła.

„ Zrosty w klatce piersiowej pozostałe po poprzednich zabiegach i przebyte ciężkie infekcje śródpiersia sprawiały, że ryzyko związane z typowym zabiegiem kardiochirurgicznym było bardzo duże – ocenia prof. Janusz Skalski, kierownik Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej USD. – Jedyną szansą było wykonanie zabiegu  przeznaczyniowo z jednoczesnym zabezpieczeniem zespołu kardiochirurgów i możliwością natychmiastowej interwencji w razie komplikacji. Właśnie takie możliwości posiada nasza sala hybrydowa”.

Po dwóch latach poszukiwań ośrodka, który zdecydowałby się operować Melanię, rodzice trafili do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Specjaliści z Prokocimia zaprosili do współpracy kardiologa inwazyjnego z Łodzi prof. Tomasza Moszurę w Łodzi. Zabieg wykonano pod koniec kwietnia.
„Melania dostała cudowny prezent, dzięki wielkiemu sercu lekarzy zaangażowanych w przygotowanie i realizację zabiegu. Za jego wykonaniem przemawiała nie tylko obawa o wydolność organizmu córki, ale również o jakość jej przyszłego życia. Jesteśmy dozgonnie wdzięczni za to, że z wielką troską został wzięty pod uwagę szerszy aspekt sprawy” – mówi Mariusz Lewandowski, tata Melanii.

Sala hybrydowa, na której przeprowadzono zabieg, powstała dzięki wsparciu Fundacji Radia Zet, która przekazała na ten cel 5 mln złotych. Przeprowadzono w niej już ponad 600 zabiegów. Większość z nich to operacje kardiochirurgiczne. Na stół operacyjny trafiają maleńkie, nawet dwudniowe noworodki z ciężkimi wadami serca takimi jak np. zespół niedorozwoju lewego serca (HLHS). Z sali korzystają również chirurdzy innych specjalności, głównie neurochirurdzy i ortopedzi.  Wykonywane są tam trudne, wymagające interdyscyplinarnego podejścia zabiegi, które dotychczas trzeba było realizować etapami. Dostępny na sali hybrydowej sprzęt medyczny jest najwyższej klasy i umożliwia wykonanie różnych śródoperacyjnych badań obrazowych (np. tomografia, angiografia czy RTG).
 Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem