FAKTY | jr | 19 maja 2017, 20:16

Święto Lekarzy Rodzinnych


fot. archiwum

W Ministerstwie Zdrowia odbyło się sympozjum z okazji Światowego Dnia Lekarza Rodzinnego oraz 25-lecie Medycyny Rodzinnej w Polsce. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wręczył lekarzom rodzinnym odznaczenia za szczególne zasługi przyznane przez Prezydenta,

Podczas spotkania dyskutowano o przyszłości medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej. „Wierzymy, że przygotowywana ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej stworzy warunki dla jeszcze lepszego funkcjonowania tego poziomu opieki zdrowotnej, ale także ułatwi pracę lekarzy rodzinnych i przyczyni się do zwiększenia chętnych decydujących się rozpocząć specjalizację w tej dziedzinie” – mówił prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dr hab. med. Tomasz Tomasik.

Zadaniem lekarzy rodzinnych jest kompleksowa opieka lekarską nad pojedynczym pacjentem, rodziną i społecznością w środowisku zamieszkania warunkach ambulatoryjnych i domowych, utrzymywanie ich w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej poprzez stosowanie profilaktyki i leczenia najczęstszych schorzeń.

W swojej codziennej pracy lekarz rodzinny, samodzielnie konsultuje zarówno dzieci jak i dorosłych niezależnie od powodu konsultacji, a w razie potrzeby współpracuje z lekarzami konsultantami pracującymi w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej (AOS) oraz kieruje pacjentów do diagnostyki i leczenia w placówkach specjalistycznych (szpitale).

Ponieważ, w praktyce często, stosuje się zamiennie określenia "lekarz rodzinny" z "lekarz POZ" – mimo dużej między nimi różnicy – warto wyjaśnić, że pierwsze jest określeniem wykształcenia, drugie jest określeniem funkcji. Lekarzem rodzinnym jest wyłącznie lekarz specjalista medycyny rodzinnej, podczas gdy lekarzem POZ nazywany jest każdy lekarz pracujący w Podstawowej Opiece Zdrowotnej a więc często także internista, pediatra, chirurg, ginekolog i każdy inny lekarz z lub bez specjalizacji, który z różnego powodu nabył uprawnienia do pracy w POZ.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem