Psychiatria | JG | 10 maja 2017, 15:14

Na Kongresie Zdrowia Psychicznego także o dzieciach

Inicjatorami wydarzenia byli: dr Marek Balicki, dr Andrzej Cechnicki oraz prof. Jacek Wciórka, a w składzie Rady Programowej znalazły się osoby od lat są zaangażowane w proces zmiany polskiej opieki psychiatrycznej.
fot. brpo.gov.pl

O prawie do opieki psychiatrycznej na godnym poziomie oraz o tym jak zdrowie psychiczne dziecka wpływa na zdrowie psychiczne dorosłych – rozmawiano podczas Kongresu Zdrowia Psychicznego, który odbył się w Warszawie 8 maja 2017 r. Wydarzenie było także okazją do wyróżnienia prof. Agnieszki Gmitrowicz Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI.

Pierwszy Kongres Zdrowia Psychicznego odbył się pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka.
 
Organizatorzy Kongresu przypomnieli, że zdrowie psychiczne jest fundamentalnym dobrem osobistym człowieka, a ochrona praw osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązków państwa, co zresztą zapisano w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego z 1994 r. Tymczasem w ich przekonaniu stan opieki psychiatrycznej w Polsce jest dramatyczny. Według ich danych około 8 milionów Polaków przynajmniej raz w życiu doznaje kryzysu psychicznego i potrzebuje różnego rodzaju wsparcia i pomocy. Statystyki te nie uwzględniają dzieci i młodzieży. Gdyby uwzględnić najmłodszych Polaków, jak szacuje Instytut Psychiatrii i Neurologii, ta liczba wzrosłaby do 12 milionów.
 
Mówiąc o prawie do opieki psychiatrycznej na godnym poziomie dużo miejsca poświęcono dzieciom. Rzecznik Praw Dziecka podkreślał, że bez dbałości i troski o zdrowie psychiczne dziecka w procesie jego rozwoju maleją szanse na utrzymanie zdrowia psychicznego dorosłych. Marek Michalak przypomniał, że poprawa sytuacji opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży od lat jest dla niego priorytetem oraz, że od lat wskazuje na niedostatki w systemie opieki nad dziećmi w tym zakresie. Problemy sygnalizowane niezmiennie do Rzecznika to m.in. przebywanie na oddziałach psychiatrycznych małoletnich pacjentów z zaburzeniami zachowania, niewystarczająca liczba placówek lecznictwa środowiskowego, nierównomierna sieć placówek stacjonarnych czy liczba specjalistów, w tym terapeutów wypierających leczenie farmakologiczne. M.in. w 2016 r. RPD apelował do Ministra Zdrowia o zwiększenie finansowania świadczeń z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży.
 
Kongres Zdrowia Psychicznego był okazją do wyróżnienia prof. Agnieszki Gmitrowicz Odznaka Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI. „To podziękowanie dla środowiska psychiatrów w uznaniu działalności prawodzieckowej” – podkreślił Marek Michalak.
 
Prof. Gmitrowicz, znakomita specjalistka i przyjaciółka dzieci już z medalem od RPD poprowadziła sesję pt. „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży”.
 Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem