Profilaktyka | jr | 10 maja 2017, 0:28

W deszczu spacerowali po swoje zdrowie

Przed samym spacerem odbyła się rozgrzewka.
fot. archiwum

„Jesteśmy naprawdę wzruszone i zadowolone, że mogłyśmy uczestniczyć w takim przedsięwzięciu i poświęcić 30 minut tak ważnych dla zdrowia.” – powiedziała Małgorzata Perl na podsumowanie II edycji wydarzenia „Spacer po zdrowie – zaproś swojego lekarza!”. Uczestnicy udowodnili, że pomimo deszczu i ponurej aury, ruch doskonale wpływa na ich nastroje, bo wszyscy pokonali zaplanowany dystans z uśmiechami na twarzy.

7 maja 2017 roku odbyła się II edycja „Spaceru po zdrowie - zaproś swojego lekarza!”. Mimo wielu przeszkód i niesprzyjającej aury, w marszu po zdrowie wzięła udział grupa śmiałków, na której czele stanęły organizatorki wydarzenia z fundacji „Zaskoczeni Wiekiem”, Anna Plucik-Mrożek, internistka i prezes fundacji, a także Małgorzata Perl, trenerka fitness, wiceprezes fundacji. Wśród zebranych gości pojawił się również prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który już drugi raz wziął udział w wydarzeniu, jednocześnie pokazując, że ruch ma ogromne znaczenie w medycynie.

"Misją Uniwersytetu Medycznego jest wspieranie wszystkich inicjatyw, które są działaniami prozdrowotnymi. Jesteśmy uczelnią medyczną i zależy nam na tym, żeby promować zdrowy styl życia, a niewątpliwie do tego zalicza się ruch na świeżym powietrzu i tego nam wszystkim potrzeba. Spacer po Zdrowie jest niezwykle fajną inicjatywą, która przynosi wiele korzyści, a jednocześnie nie wymaga większego przygotowania, wystarczy przyjść i spacerować! Pamiętajmy, że ruchu i aktywności nie można uzależniać od żadnych czynników, na które nie mamy wpływu, czyli np. pogody" - podsumował wydarzenie prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

"Zawsze zwracamy uwagę, żeby to, co robimy miało podłoże naukowe, medyczne, abyśmy robiły tylko to, co przynosi korzyść naszemu zdrowiu, dlatego jesteśmy wdzięczne Uniwersytetowi Medycznemu, że wspiera naszą inicjatywę" – mówi Anna Plucik-Mrożek, prezes fundacji „Zaskoczeni Wiekiem”,  prekursorka Fitnessu Medycznego, działającego pod egidą ogólnoświatowej inicjatywy Exercise is Medicine w Polsce.

Atutem tej akcji jest fakt, że udział w niej może wziąć każdy - od najmłodszych uczestników w wózkach po seniorów. Deszcz nie był przeszkodą, a wszyscy spacerowicze pokonali trasę z uśmiechem na twarzy.

"Pomimo niesprzyjającej aury w naszych sercach było wiele optymizmu i wiary w to, że jednak po przebudzeniu wszyscy podejmiemy słuszną decyzję i przyjdziemy na Spacer. Oczywiście nikt nas nie zawiódł i jesteśmy bardzo wdzięczne, że było tak wiele osób. Jesteśmy wzruszone i zadowolone, że mogłyśmy po raz kolejny zorganizować takie przedsięwzięcie i poświęcić 30 minut tak ważnych dla zdrowia" – mówi Małgorzata Perl, wiceprezes fundacji „Zaskoczeni wiekiem”,  inicjatorka Fitnessu Medycznego, działającego w ramach inicjatywy Exercise is Medicine w Polsce.

I choć spacerować można absolutnie w każdym stroju, wielu uczestników „Spaceru po zdrowie – zaproś swojego lekarza!”, zdecydowało się na stroje sportowe, a także kostiumy i przebrania. Najmłodsi uczestnicy natomiast “spacerowali” w ...wózkach.
 
Przed samym spacerem odbyła się również rozgrzewka, która poprowadzili: Bernadetta Bocek-Piotrowska (nordic walking), Joanna Zabłocka-Leonowicz (zdrowy kręgosłup), Wojtek Świątek (nordic walking) oraz Katarzyna Sempolska (aktywne 9 miesięcy). Rozgrzanie ciała jest szalenie ważne, przed jakimkolwiek wysiłkiem, podobnie jak rozciąganie po intensywnej aktywności. Tu ćwiczenia rozciągające i relaksujące poprowadziła Małgorzata Perl.

Po zakończeniu Spaceru, w Polskim Komitecie Olimpijskim nastąpiło również podsumowanie całego wydarzenia w postaci wykładu Anny Plucik-Mrożek i Małgorzaty Perl o idei Exercise is Medicine, która przyświeca fundacji „Zaskoczeni Wiekiem”. Panie zapoznały zebranych z samą metodą Fitnessu Medycznego, jak również przedstawiły dane dotyczące wpływu ruchu na nasze zdrowie. Okazuje się, że ruch ma ogromne znaczenie w leczeniu chorób przewlekłych, nowotworów, chorób psychicznych, ale również, co zaskoczyło słuchaczy, w infekcjach. Według badań osoby, które biegają, są mniej podatne na infekcje, co zauważyła internistka.

- Spacer ma całe mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia. Przede wszystkim wydłuża życie. 30 minut spaceru dziennie to już jakieś 3-4 lata życia dłużej. Zabezpiecza przed nawrotami chorób nowotworowych, poprawia naszą kondycję, również sen. 3-4 tygodnie spacerowania codziennie już wydłuża nam sen o 40 minut. Poprawia również naszą koncentrację, chodząc nawet myślimy lepiej. – mówi Anna Plucik-Mrożek.

I choć II edycja wydarzenia „Spacer po zdrowie – zaproś swojego lekarza!”, odbywająca się we wspólpracy z organizatorami 6. Biegu Wegańskie, dopiero się zakończyła, już została ogłoszona III edycja „Spaceru po zdrowie – zaproś swojego lekarza!”, która odbędzie się już we wrześniu 2017 roku.

 


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem