Rynek Farmaceutyczny | Helena Dolman | 21 stycznia 2014, 15:09

EMA zatwierdza coraz więcej leków

Europejska Agencja ds. Leków zarejestrowała w 2013 r. 81 nowych leków. O 24 więcej niż rok wcześniej.
fot. Archiwum

W 2013 roku Europejska Agencja ds. Leków dopuściła do obrotu 81 preparatów do stosowania w terapii u ludzi. To o 24 molekuł więcej niż w roku 2012.

Podobnie jak w poprzednich latach, utrzymał się wysoki odsetek molekuł nowoczesnych – spośród 81 zatwierdzonych leków, 38 zawiera dotychczas nie stosowane w medycynie substancje czynne. W 2013 roku EMA zarejestrowała 11 leków na choroby sieroce, 4 preparaty biopodobne i 4 leki stosowane w terapiach zaawansowanych. Jeden na dwóch wnioskodawców przed procesem rejestracji uzyskiwał opinię naukową EMA. W ocenie agencji zwiększało to szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o rejestrację molekuły.
Pod względem wskazań terapeutycznych 2013 rok był rokiem leków onkologicznych - łącznie EMA zatwierdziła ich 16, z czego 12 preparatów niesie w sobie innowacyjne molekuły. Mechanizm ich działania ukierunkowany jest na blokowanie wzrostu oraz rozprzestrzeniania się nowotworów poprzez działanie bezpośrednio na komórki raka lub poprzez układ immunologiczny pacjentów.
Urzędnicy Agencji zwrócili również szczególną uwagę na 3 nowe preparaty, które pojawiły się w terapii gruźlicy opornej, 4 nowe leki do stosowania u pacjentów z HIV, a także 5 preparatów stosowanych w cukrzycy typu 2.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem