NAUKA | Fir | 8 października 2015, 11:15

Przemysł wspiera młodych uczonych


fot. CelonPharma SA

Celon Pharma S.A. przyznała stypendium w tegorocznym konkursie Narodowego Centrum Nauki. Laureatem nagrody został dr hab. Wiesław Babik z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego Kapituła NCN doceniła za wybitne osiągnięcia oraz całokształt pracy w obszarze nauk o życiu.

Nagroda Narodowego Centrum Nauki przyznawana jest młodym uczonym za znaczące osiągnięcia naukowe, dokonane w ramach badań podstawowych. Ustanowiona została w 2013 roku, a jej laureatem może zostać młody uczony, który nie ukończył 40 roku życia. Obecna edycja była trzecią już odsłoną prestiżowego konkursu, w którym zwycięzcy odbierali nagrodę w trzech obszarach: nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, nauk o życiu oraz w obszarze nauk ścisłych i technicznych.

„Jestem zaszczycony tą nagrodą, przede wszystkim dlatego, że przyznało ją Narodowe Centrum Nauki. Moim zdaniem jest to instytucja, która w ciągu ostatnich kilku lat dokonała cudu, jeśli chodzi o podniesienie jakości badań naukowych w Polsce.”powiedział Wiesław Babik.


Prof. Zbigniew Błocki, dyr. Narodowego Centrum Nauki wyjaśnił, że  w ramach inicjatywy, jaką jest Nagroda Narodowego Centrum Nauki, centrum  chce współpracować z przedsiębiorcami, którym nie jest obojętny rozwój nauki i którzy rozumieją, że droga do innowacyjnej gospodarki zaczyna się od nowatorskich dokonań na polu badań podstawowych.

„Dzięki współdziałaniu z firmą Celon Pharma S.A. możemy razem promować najlepszych młodych badaczy działających w zakresie nauk o życiu, którzy przed ukończeniem czterdziestego roku życia mają już w dorobku wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie” – podkreślił szef NCN.

Z kolei Bogdan Manowski, członek Zarządu Celon Pharma S.A. przypomniał, że firma ta od lat wspiera młodych, zdolnych naukowców organizując inicjatywy własne, jak i uczestnicząc w projektach zewnętrznych, takich, jak np.: Nagroda Narodowego Centrum Nauki.

„Głęboko wierzymy, że takie inicjatywy są niezwykle potrzebne. Są nie tylko doskonałą promocją osiągnięć polskich naukowców, ale umożliwiają nam, przedsiębiorcom kontakt z najlepszymi z nich. Wyniki badań prowadzonych przez młodych badaczy są cenne, w naszej wspólnej drodze poszukiwania innowacyjnych terapii dla pacjentów. Wierzymy, że badania podstawowe są esencją nauki. Pasja naukowa, entuzjazm, zaangażowanie to cechy bliskie podejściu, które, na co dzień obecne jest w laboratoriach Celon Pharma S.A. Jestem zaszczycony, że możemy być częścią tego wydarzenia. Z przyjemnością i wielkim zainteresowaniem będę śledził dalszą drogę naukową pana doktora Wiesława Babika” – powiedział Bogdan Manowski.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem