KAMPANIE SPOŁECZNE | Ewa Szarkowska | 27 maja 2015, 17:13

Pielęgniarki ostrzegają przed katastrofą

NRPiP: W ciągu niespełna 5 lat Polacy zostaną pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej i położniczej.
fot. Archiwum

„Ostatni dyżur” – tak nazywa się kampania społeczna Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. „W świetle najnowszych prognoz w ciągu niespełna 5 lat Polacy zostaną pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej i położniczej” – alarmuje samorząd zawodowy.

Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Z raportu NIPiP „Zabezpieczenie społeczeństwa polskiego w świadczenia pielęgniarek i położnych wynika, że z roku na rok zmniejsza się liczba pielęgniarek i położnych w Polsce.
„Pielęgniarki i położne znikają ze szpitalnych oddziałów, szkół, domów opieki społecznej, hospicjów oraz naszych domów i miejsc pracy. Za 7 lat liczba pielęgniarek i położnych w Polsce zmniejszy się o 54 tysiące” – podkreśla Grażyna Rogal-Pawelczyk, prezes NRPiP.  

Obecnie średnia liczba pielęgniarek na 1000 mieszkańców w Polsce wynosi 5,4. "To jeden z najniższych wskaźników w Europie – wskazuje prezes NRPiP i dodaje: „Nasze rodziny i przyjaciele, my sami, zostajemy pozbawieni podstawowej opieki. Bez opieki pielęgniarek i położnych nasze zdrowie i życie jest zagrożone”.

Jak podkreśla Grażyna Rogala-Pawelczyk, w obliczu ogromnego zagrożenia zdrowia i życia Polaków, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych uruchamia inicjatywę „Ostatni dyżur”, której centralnym punktem jest zbieranie podpisów pod petycją w formie recepty.

Recepta jest apelem kierowanym do polskich decydentów o podjęcie natychmiastowych działań w celu opracowania i wdrożenia programu zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia realizowane przez pielęgniarki i położne.

Recepta on-line dostępna jest na stronie www.ostatnidyzur.pl

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem